01
.
09
.
2023

LY x AI. Relacja z postępów projektu

Wstęp

W LUCKYYOU, jak na agencję marketingową przystało, znamy proces kreatywny od podszewki. W dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji postanowiliśmy zgłębić temat, zrozumieć go i przetestować.

Ważne dla nas jest, aby wyłapać kluczowe momenty – kiedy AI jest użyteczne, co nam może zaoferować, a kiedy niezastąpiona jest rola człowieka. Współpracę  z AI potraktowaliśmy jako nasz projekt wewnętrzny. Stworzyliśmy zespół składający się z Project Managera, Copywriterów i Graphic Designera, którzy zajmują się testowaniem narzędzi, a zwłaszcza wyciąganiem wniosków z korzystania z AI. Naszym celem jest przejście pełnego procesu kreatywnego, od researchu aż po egzekucję, nakładając na to filtr analizy i wnioskowania z użyteczności (lub nie) narzędzi AI. Narzuciliśmy sobie pewne ramy w tym projekcie – użyteczność ponad modę oraz elastyczność co do zmian założeń. Dlaczego? Świat AI wciąż się zmienia, nie tylko w kontekście pojawiających się nowych narzędzi czy ich rozwoju, ale także w kwestiach coraz lepiej generowanych treści/grafik/wszelkich rezultatów pracy z AI, a więc również autentyczności, prawa czy roli generowanych treści.

Jak to robimy, czyli kilka słów o naszej metodyce:

Postanowiliśmy stworzyć hipotetycznego Klienta.*

* Prezentację tego brandu pozostawimy jeszcze dla siebie – możemy zdradzić, że wybraliśmy markę odzieżową, która łączy odpowiedzialność środowiskową z artystycznymi projektami. Należy wziąć na pewno pod uwagę, że praca nad hipotetycznym Klientem jest niezwykle komfortowa – nie ma presji, audytora, a deadline ustalamy my.

 

Stworzenie nowego brandu nieistniejącego Klienta pozwoliło nam otworzyć się na nową branżę i spojrzeć na nią zarazem całościowo, jak i szczegółowo. Mogliśmy elastycznie zaplanować działania w taki sposób, aby jak najwięcej przetestować i przeanalizować. Dodatkowo już na etapie kreowania briefu oraz identyfikacji marki mogliśmy wykorzystać narzędzia AI. ChatGPT pomógł nam sprecyzować brief, wartości i opisy marki, a Midjourney wykorzystaliśmy do stworzenia identyfikacji wizualnej (którą następnie dostosował Graphic Designer). Niezbędna była tutaj jednak praca zespołu, która pozwoliła na skonkretyzowanie celów i zapytań. Rolę człowieka w świecie AI będziemy niezmiennie podkreślać jako niezastąpioną.

 

Rezultatem powyższych działań był brief na kampanię rekrutacyjną. Sprecyzowaliśmy potrzeby klienta, obszary problematyczne i na tym fundamencie zbudowaliśmy koncept kreatywny. Pełny obraz procesu, założeń i powstałego konceptu przedstawimy w opracowanym case study. Na razie, będąc w projekcie po fazie researchu i brainstormingu, śpieszymy, aby podzielić się pierwszymi wnioskami.

 

Po pierwsze research

AI wspomogło nas w gruntownym przeszukaniu sieci pod kątem działań marek z segmentu fashion. Celem fazy RESEARCH było: przygotowanie person, manifestu marki oraz stworzenie moodboardów pod kątem wizualnym, ale także językowym. Używaliśmy do tego celu głównie ChatGPT i Midjourney.

 

Nasze wnioski

·  Można powiedzieć, że ten research to była bardziej faza przygotowania. Trochę taki pre-brainstorming. Twierdzę tak, ponieważ poza tym, że szukaliśmy niuansów, punktów zaczepienia, raportów, informacji o branżach, pracownikach etc., mogliśmy już na tym etapie dopracować sobie np. persony. Posługując się promptem rozpoczynającym się od „Wyobraź sobie, że jesteś 54-letnim mężczyzną z doświadczeniem w logistyce…” i dodając kolejne założenia, sztuczna inteligencja była w stanie powiedzieć nam, jaką zazwyczaj perspektywę mają takie osoby oraz określić ich cechy charakterystyczne i wyznawane wartości. Tak oto powstał na przykład Robert, czyli sylwetka potencjalnego kandydata na stanowisko logistyczne.

·  Sztuczna inteligencja pozwoliła nam nie tylko wygenerować wkład merytoryczny do manifestu czy opisu marki, ale także lepiej zrozumieć i uwierzyć, że nasze założenia są słuszne. Praca na hipotetycznym Kliencie nie jest łatwa ze względu na jego nieistnienie. Jednak tworząc treści z AI, marka nabrała ram, sensu. To było bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ zazwyczaj Klienci przychodzą do nas już stworzeni, jacyś, z misją i wizją. Tutaj natomiast zmuszeni byliśmy do głębokich przemyśleń i decyzji, co będzie zgodne z marką, a co oznacza dla niej zbyt wiele i skręca w złą stronę. Podsumowując, za nami porządny przesiew informacji wygenerowanych przez AI.

·  Nasi Copywriterzy zwrócili mocno uwagę na fakt, iż generowanie pomysłów na wszelkie copy jest dużo łatwiejsze, kiedy można zobaczyć pierwsze inspiracje wizualne na moodboardach przygotowanych przez naszego Graphic Designera, oczywiście z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Narzędzia AI ułatwiają zdobywanie informacji i inspiracji, tworzenie hipotetycznych person i ich wizerunku – co pozwala „spojrzeć w oczy” osobie, dla której przygotowujesz komunikację.

·   Rozmowa z ChatGPT to świetny sposób czerpania inspiracji oraz zderzania naszych pomysłów. Za to pomysły ChatGPT są często schematyczne, nietrafne i generyczne – stąd nie wykorzystujemy i nie będziemy wykorzystywać 1:1 treści tworzonych przez AI. Cenimy sobie unikatowość i precyzyjne dostosowanie do potrzeb naszych Klientów.

·   Sztuczna inteligencja pozwala jednak na zdobycie dużej ilości materiałów w celu przygotowania się do kolejnej fazy projektu -> brainstormingu.

 

Podsumowując, praca ze sztuczną inteligencją w fazie researchu pozwala na pogłębienie informacji, pomysłów, dozę inspiracji i wyjście poza swoją perspektywę, a także zebranie ogromu wiedzy, która bardzo dobrze sprawdziła nam się w kolejnej fazie procesu.

 

Po drugie brainstorming

W ten etap weszliśmy uzbrojeni w ogrom informacji, które każdy z nas zebrał w fazie research’u.

Celem burzy mózgów było: omówienie wyników researchu, wyznaczenie kierunków komunikacji, spisanie konceptów komunikacji i ustalenie tone of voice. Nadal korzystaliśmy z ChatGPT oraz Midjourney.

 

Nasze wnioski

·  Na spotkanie brainstormingowe przyszliśmy z dużą dozą pewności. Poprzedzająca faza dała nam spory zasób materiałów i inspiracji. Nie zaczynaliśmy od tzw. czystej kartki, a samo spotkanie było w zasadzie aranżacją zasobów z researchu pod wybrany przez nas motyw przewodni. Byliśmy zaskoczeni, jak szybko wysnuliśmy pierwsze wnioski i decyzje co do kierunków komunikacji. Mając gotowe persony, założenia, manifest, byliśmy w stanie określić dwie linie koncepcyjne, z którymi następnie zderzyli się nasi Copywriterzy.

·   Brainstorming był konkretny, dzięki: przygotowaniu moodboardów, wygenerowaniu przykładowych haseł i stworzeniu person przy użyciu ChatGPT, jak również dzięki wizualizacji ich wizerunków oraz wygenerowaniu pierwszych obrazów dla marki z wykorzystaniem Midjourney. Mieliśmy już naprawdę sporą część pracy za sobą.

·  I choć nie jest to AI, to nie mogę pominąć faktu, iż pracowaliśmy na whiteboardzie. U nas jest to akurat Milanote, jednak aplikacji tego typu jest bardzo dużo. Pomogło nam to w zbieraniu wiedzy z researchu w bardziej wizualny sposób. Tworząc kolejne tablice, karty czy moodboardy było nam je dużo łatwiej omawiać i zmieniać w czasie rzeczywistym. Każdy miał do nich dostęp i mogliśmy nawzajem komentować swoją pracę, a wszystko, co notowaliśmy i tworzyliśmy, było w jednym miejscu.

·  Kolejny raz podkreślę – nie działamy na surowych treściach od AI. Dokładamy do nich swój pierwiastek, swoje talenty i doświadczenie, niezbędne do stworzenia dobrych konceptów. Prawdopodobnie, gdybyśmy korzystali tylko z treści AI, bez jej obróbki, wyszłoby poprawnie, ale jałowo, uniwersalnie, generycznie – czyli stracilibyśmy tę iskrę unikatowości, refleksji, która jest kluczem do skutecznej komunikacji w kampaniach czy innych działaniach marketingowych. 

·   Używanie AI nie zmniejszyło naszej kreatywności – wręcz przeciwnie – poszerzyło naszą perspektywę i wyobrażenie danego zagadnienia. Myślimy, że to głównie dlatego, że Chaty AI nie mają swego rodzaju lejka, doświadczeń i refleksji. Sypią informacjami z rękawa, nie zawsze trafnymi i w kontekście – to w pewnym sensie nam pomaga. Mogę się założyć, że większość z Was wie, o czym mówię – do inspiracji, przypływu „eureki”, poczucia flow, czasem wystarczy jedna mała rzecz, czasem nawet zupełnie niezwiązana z tematem. Z tego powodu cenimy sobie współpracę z AI, bo daje nam informacje niesplamione opinią oraz zdecydowanie przerasta nas w ilości generowanych informacji w krótkim czasie.

  

* Ciekawostka zza kulis: ChatGPT przestał działać, kiedy siadaliśmy do burzy mózgów ;)

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że narzędzia to tylko narzędzia, dlatego nie możemy się rozleniwiać i zapominać o własnych zasobach kreatywności. To bardzo namacalnie pokazało wartość pracy ludzkiej oraz niezastąpionej wiedzy ekspertów. Uważam, że wykorzystanie AI do wsparcia, usprawnienia, automatyzacji czy optymalizacji pracy w branży kreatywnej jest jak najbardziej skuteczne oraz potrzebne, jednak właśnie po to, aby zrobić miejsce na refleksję i kreatywność w naszej codziennej, ludzkiej pracy.

 

Podsumowanie

Nadszedł czas na human touch – nasi Copywriterzy wzięli sprawy w swoje ręce i stworzyli dokładnie rozpisane koncepcje kampanii. Dzięki dobrze zorganizowanej wiedzy i wstępnie wygenerowanym obrazom – Graphic Designer, który aktualnie pracuje nad wizualną częścią projektu w etapie projektowania – mógł symultanicznie rozpocząć pracę. 

Projekt AI uczy nas nie tylko konkretnych umiejętności promptowania, generowania treści czy grafik, ale także elastycznego podchodzenia do zmian. Jednym z naszych niepisanych celów jest bowiem zaszczepianie podejścia – a może spróbować z AI, może AI znajdzie rozwiązanie lub zrobi to szybciej? Widzimy, że to działa, a odpowiadając na postawione pytanie w poprzednim artykule – czy czeka nas rewolucja, czy ewolucja? My wybieramy rewolucyjne zmiany, ale pozwalamy im spokojnie ewoluować i się rozprzestrzeniać. Buntujemy się niczym rebelianci i pracujemy z AI na własnych zasadach. Skąd to porównanie do rebelii? Przekonacie się w naszym case study, które pojawi się na luckyyou.pl niebawem, a do którego już teraz serdecznie zapraszam.

Joanna Przybysz

Project Managerka

No items found.

Brzmi ciekawie?

Chętnie rozwiniemy temat dla Ciebie i Twojej firmy. Daj znać i sprawdźmy, co możemy zrobić razem.

Dzięki! Twoje zapytanie zostało przesłane. Odezwiemy się tak szybko jak to możliwe!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Karolina Kulig
Karolina Kulig
Marketing Manager

Przeczytaj również

get

lu

LUCKYYOU Agencja Marketingowa

ky

Ty już o nas coś wiesz, ale my o Tobie jeszcze nic, dlatego zamieniamy się w słuch. Powiedz, nad czym pracujesz i jak możemy pomóc.

Wyślij zapytanie